Dzisiejszy rozwój technologii sprawia, że możemy dowolnie wybierać rodzaj nawierzchni podczas budowy lub renowacji boisk. Wciąż najczęściej wybieramy trawę. Wyboru dokonujemy spośród trawy naturalnej lub sztucznej. Która będzie najlepsza? Jakie są ich zalety i wady?

Trawa sztuczna - lider od wielu lat

Zwolennicy sztucznej trawy twierdzą, że dzięki dzisiejszej technologii ma ona właściwości niemal takie same jak trawa naturalna. Polepsza ona komfort gry, szczególnie podczas niepogody, wystarcza na dłużej i nie wymaga zbyt skomplikowanej pielęgnacji. Z pewnością możliwość gry w każdych warunkach atmosferycznych jest jej ogromną zaletą. Zazwyczaj rejestruje się także zwiększoną liczbę godzin gry przez cały rok bez szkody dla samej nawierzchni. Jest to jednak dość duża inwestycja, ponieważ sztuczna trawa wysokiej jakości to spory wydatek. Nie jest jednak konieczne jej koszenie, nawadnianie, nawożenie i uzupełnianie ewentualnych ubytków powstałych podczas gry. Firmy produkujące tego rodzaju nawierzchnie na bieżąco poprawiają ich funkcjonalność, dzięki czemu boiska z trawy syntetycznej są miękkie i pozbawione nierówności, co znacznie ogranicza ilość kontuzji. Systemy odwadniające sprawiają, że można z nich korzystać już chwilę po opadach deszczu. A możliwość umieszczenia wyraźnych oznaczeń czy logo na murawie zwiększa jej atrakcyjność np. dla klubów sportowych.

Zobacz również: skaryfikacja trawnika.

Trawa naturalna- powrót do źródeł

W dawnych czasach organizacje piłkarskie zakazywały korzystania ze sztucznej trawy, ponieważ jej jakość pozostawiała wiele do życzenia. Trzeba przyznać, że dzisiejsza trawa syntetyczna jest o wiele lepsza, jednak wciąż obserwujemy wysokie zainteresowanie boiskami z trawą naturalną. Ich budowa nie niesie ze sobą tak wysokich kosztów, a odpowiednia pielęgnacja trawy sprawi, że będzie nam służyć przez wiele lat. Wystarczy do jej położenia zatrudnić odpowiednich specjalistów, którzy dokładnie wyjaśnią, jak powinno się ją nawozić i pielęgnować. Zapewnią oni również usługę późniejszej pielęgnacji, czyli koszenia, usuwania chwastów, spulchniania i usuwania nierówności. Jedna z głównych obaw przy trawie naturalnej dotyczy możliwości grania na murawie tuż po deszczu. Na szczęście nowoczesne rozwiązania pozwalają na montaż systemów zarządzania wodą i łagodzenia skutków opadów deszczu. Co więcej, deszczówka może zostać wykorzystana do podlania trawnika, co stanowi pewną oszczędność jego pielęgnacji. To rodzaj trawy, który może sprawdzić się na stadionach pod dachem lub na takich, gdzie mecze grane są sezonowo. Ostateczny wybór zależy zatem od ogólnych warunków i miejsca, gdzie powstaje boisko, częstotliwości grywanych meczów oraz od preferencji użytkowników murawy.

Czytaj także: Kiedy i jak piaskować murawę boiska?