wertykulacja trawnika

Żeby trawnik pięknie się prezentował, potrzebuje on niewątpliwie pielęgnacji. I to nie tylko takiej, która polega wyłącznie na koszeniu. Istnieją również inne sposoby na to, aby zapewnić trawnikowi odpowiedni wygląd, który będzie cieszył oczy i będzie stanowił doskonałą przestrzeń do aktywnego spędzania czasu w wolne dni. Jednym z takich działań, które można podejmować w celu pielęgnacji trawnika, jest niewątpliwie wertykulacja.

Na czym właściwie polega wertykulacja? Działanie to wiąże się bezpośrednio z tym, że część roślin wzrastających w ramach trawnika bezpowrotnie obumiera. Pojawiają się suche pędy, które nie odgrywają już ani żadnej estetycznej, ani żadnej praktycznej roli. Ponieważ ich obecność zdecydowanie zaburza wizualną równowagę działki, konieczne staje się ich usunięcie. A właśnie na tym polega wertykulacja.

Specyfika wertykulacji

Wertykulacja trawnika, krótko mówiąc, to zabieg pielęgnacyjny, który wiąże się usuwaniem takich elementów trawnika jak obumarłe części roślin. Na tym jednak nie kończy się jego zakres. Może on obejmować również pozbywanie się filcu, a nawet mchu. Jak widać, jest to więc przydatne działanie, które potrafi znacznie uatrakcyjnić ogród.

Wertykulację, jak można się domyślać, przeprowadza się za pomocą urządzenia zwanego wertykulatorem. To właśnie on pozwala uzyskać zamierzony efekt. Żeby jednak można było skorzystać z jego umiejętności, trzeba najpierw odpowiednio naciąć darń. Robi się to w sposób pionowy, a głębokość, jakiej sięga się w przypadku tego zabiegu, waha się w granicach 5-15 mm. Wszystko zależy tak naprawdę od specyfiki danego trawnika. W przypadku jednych można z pewnością stosować nieco płytsze nacięcie natomiast w przypadku drugich przydatniejsze będzie głębsze działanie.

Czytaj więcej: Jak wybrać system zraszania trawy?

Jak często powinno się przeprowadzać wertykulację? Generalnie rzecz biorąc, jest to działanie, które musi się odbyć przynajmniej raz w roku. Taka częstotliwość spokojnie pozwala na to, aby zachować trawnik w odpowiednim stanie i nie doprowadzić do pojawienia się zbyt wielu martwych pędów.